Pazartesi - Cuma 9.00 - 18.00 Cumartesi-Pazar KAPALI | +90 216 527 7 527 | +90 541 213 40 11 |
Ana Sayfa / Genel / Diyet efsanesi Limon

Diyet efsanesi Limon

Anavatanı Uzak Doğu olan limon, Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de çokça tüketilen besinlerinden biridir. Eski çağlardan beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılan limon üzerine yapılan çalışmalar günümüzde de devam etmektedir. Peki turunçgillerden önemli bir meyve olan limonun faydalarını ve etkilerini biliyor musunuz?

FAYDALARI:

*Folat, potasyum ve pektin içerir.
*Antioksidan özellikli ve flavanoit kaynağıdır.
*Karaciğerdeki zararlı kimyasalların temizlenmesine yardımcı olan ‘glutatyon’ denilen maddeyi üretmek için gerekli olan C vitaminin iyi birkaynağıdır. *1 adet limonda bulunan 31 mg C vitaminiyle, tavsiye edilen günlük C vitamini ihtiyacının %51’ini karşılamak mümkündür.
*Deney hayvanlarıyla yakın zamanda yapılan bir araştırmada, limonun meyve kısmı suda kaynatılıp yoğunlaştırılarak elde edilen limon özütünün ağrı kesici ilaçlar kadar etkili olduğu bulunmuştur.
*Yapılan başka bir çalışmada ise limon şerbeti hazılanmış ve migren tedavisinden etkili olan bir ilaçla karşılaştırılmıştır. 4 hafta boyunca 123 migren hastası üzerinde yapılan bu çalışmanın sonucunda limon şerbetinin, migren ilacına yakın derecede migren krizlerinin süresini ve şiddetini azalttığı, hatta migren krizlerinin sıklığını azaltmada biraz daha etkili olduğu görülmüştür. Bu etkinin içeriğindeki hesperidinden geldiği düşünülmektedir.
*Ayrıca suyun içerisine limon eklemenin de kilo vermeye büyük bir katkısının olduğunu düşünülmektedir. Ancak limonlu suyun daha fazla kilo kaybettirdiğine dair bir kanıt yoktur.
*Alkali diyet savunucularına göre vücut pH’ını değiştirmede etkilidir; ancak ne hücrelerin, ne de vücudun pH’ı yenilen yiyeceklere göre değişmemektedir.

Tüketim önerileri:

*Limonu veya suyunu, salatalarınızda ve yemeklerinizde, gastrit ve reflü gibi bir rahatsızlığınız yoksa rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
Limon vücudunuz için çok önemli, ama GIDA İNTOLERANSINIZ yoksa… Doğal ve sağlıklı beslenme kişiden kişiye değişir, YorkTest yaptırarak kendiniz için doğru gıdaları belirleyin.

Unutmayın ki her gıda intolerans testi YorkTest değildir.

Ayrıntılı bilgi ve Teste sahip olmak için: www.yorktest-tr.com�Telefon ile siparişleriniz için: 0216 527 7 527 / 0532 755 7 527

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir