Pazartesi - Cuma 9.00 - 18.00 Cumartesi-Pazar KAPALI | +90 216 527 7 527 | +90 541 213 40 11 |
Ana Sayfa / Genel / Zencefilin Gücü

Zencefilin Gücü

Halk arasında tıbbi bitkilerin kullanımı giderek artmaktadır. Bu bitkilerden birisi de, çok eski çağlardan günümüze kadar tedavide kullanılan zencefildir. Peki ana vatanı Güney Asya olan “Zencefil” nedir, ne için kullanılır? bir göz atalım…

Faydaları:

*Hücre hasarını, iltihaplanmayı ve bazı kanser türlerini önler.
*Mide asidini ve safra salgısını artırıcı özellikleriyle yağlı besinlerin sindirimine yardımcı ve spazm gidericidir.
*Trigliserit ve HDL (kötü kolesterol) seviyelerini düşürür.
*Açlık kan şekeri ve lipit değerleri düşürmede etkilidir. Bu önemli faydasını son zamanlarda yapılmış olan bir çalışmayla açıklamak gerekirse, 29 yaşın üzerinde, açlık kan şekeri 126 mg/mL ve üzerinde, insülin kullanmayan ancak gerektiğinde şeker ilacı kullanan, fazla kilolu (BMI:25 kg/m2 üzerinde), siyah çay içmeyi seven gönüllüler üzerinde, gruplara ayrılarak bir çalışma yapılmış. Birinci gruptakiler sadece siyah çay içerken, diğer gruplardakilerin çaylarına kakule tohumu (3 gram), zencefil rizomu (3 gram), tarçın kabuğu (3 gram) ya da safran (1 gram) ‘dan birini ilave ederek 10 dakika demledikten sonra içmeleri istenmiştir. 8 haftalık bu çalışma sonucunda, zencefil ve tarçın ilavesinin kilolu tip-2 şeker hastalarında iltihap göstergesi olan hsCRP’yi belirgin bir şekilde azalttığı ve zencefilin oksidatif stres belirtecinin seviyesini azalttığı gözlemlenmiştir.
*Romatizma tipi eklem ağrılarını hafifletir.
*Araç tutması, hamilelik bulantıları (1 gramdan fazlası düşüğe yol açabilir), kanser ilaçlarının yol açtığı bulantı ve kusmaların önlenmesinde etkilidir.

Tüketim önerileri:

*Her gün siyah ya da yeşil çayınıza zencefil ve tarçın ilave ederek, kan şekeri ve lipit değerlerinizin kontrolünü sağlıklı bir şekilde düzenleyebilirsiniz.
*Yağlı ve etli yemeklerden sonra zencefilli bir çay sizi rahatlatacaktır.
*Safra kesenizde taş varsa kullanmayınız.

Zencefil, vücudunuz için çok önemli ama GIDA İNTOLERANSINIZ yoksa… Doğal ve sağlıklı beslenme kişiden kişiye değişir, YorkTest yaptırarak kendiniz için doğru gıdaları belirleyin.

Unutmayın ki her gıda intolerans testi Yorktest değildir!

Ayrıntılı bilgi ve Teste sahip olmak için: www.yorktest-tr.com

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir