Pazartesi - Cuma 9.00 - 18.00 Cumartesi-Pazar KAPALI | +90 216 527 7 527 | +90 541 213 40 11 |
Ana Sayfa / Genel / Aromatik Baharat : Tarçın

Aromatik Baharat : Tarçın

Tarçın, Defnegiller familyasından yaprak dökmeyen aromatik kokulu bir ağaç cinsidir. Bu ağacın kabuklarından elde edilmektedir.

 

Tarçının Faydaları:

* İltihap giderici ve antioksidandır.

* Şeker hastalığı, damar sertliği, ve alzheimer gibi hastalıklarda rol oynayan ürünlerin (AGE) oluşumunu önlemektedir.

* Gaz, şişkinlik, sindirim yetersizliği ve mide-bağırsak rahatsızlıklarında da etkilidir.

* Tip-2 diyabetikler ve prediyabetiklerde kan şekeri üzerinde etkilidir.

 

Ama hangi tarçın?

 

* “Seylan tarçını” Cinnamomum ceylanici ağacının kabuklarından elde edilmektedir. Az miktarda öjenol taşır. Güzel kokusu ve aroması da buradan gelmektedir. Soğuk algınlığında etkilidir. Fiyat açısından da en pahalısıdır.

* Cinnamomumcassia ağacı kabuklarından elde edilen ise Çin tarçınıdır ve bunu baharat olarak kullanmayız. Görüntü olarak da farklıdır. Kabuklarının üzerinde koyu kahve mantar tabakası vardır. İçerisinde koku veren madde (öjenol) yoktur. Seylan tarçınına göre daha yüksek miktarda sinnamil aldehit taşıdığı için kan şekerini düşürücü etkilidir.

* Piyasada düşük kaliteli ve ucuz olan farklı bir tarçın çeşidi daha vardır. Dışındaki mantar tabakası soyulmuştur ve bu bakımdan Çin Tarçınından farklıdır. Seylan Tarçını gibi koksa da ince dokulu değil kalın kabukludur. Saygon Tarçını ya da Vietnam tarçını olarak bilinmektedir.

* Vietnam tarçınının 1 gramında 6,8 miligram vardır; günlük en fazla alınabilecek kumarin miktarı ise ortalama 70 kg bir kişi için 7 miligramdır. Yani, 1 çay kaşığı tüketilmesi bile tehklikelidir.

* Kumarin kan sulandırıcı etkisi nedeniyle kanama riskini arttırabilmekte, hatta kan sulandırıcı ilaç kullananlarda oldukça risklidir. Fazla miktarda kumarin karaciğer hasarına da yol açabilmektedir.

 

Tüketim önerileri:

*Çay şeklinde demleyebiilir, bitki çaylarınıza çubuk tarçın veya sütünüze/yoğurdunuza toz olarak ilave edip tüketebilirsiniz.

Tarçın vücudunuz için çok önemli, ama GIDA İNTOLERANSINIZ yoksa… Doğal ve sağlıklı beslenme kişiden kişiye değişir, YorkTest yaptırarak kendiniz için doğru gıdaları belirleyin.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir