Pazartesi - Cuma 9.00 - 18.00 Cumartesi-Pazar KAPALI | +90 216 527 7 527 | +90 541 213 40 11 |
Ana Sayfa / Genel / Asırlık Keşif : Domates

Asırlık Keşif : Domates

Domates, Christopher Columbus’un  Amerika’yı keşfi sonrasında Avrupa’ya taşınmış ve süs bitkisi muamelesi görmüştür. İlk olarak İtalyanlar tarafından tüketilmeye başlanmış olup; Türkiye’ye tam olarak ne zaman geldiği bilinememekle birlikte, Avrupa’daki gelişimine bağlı olarak mutfak kültürümüzde yaklaşık 300 yıllık geçmişi olduğu düşünülmektedir. Haydi, uzun yollardan gelmiş ve mutfaklarımızdan eksik etmediğimiz domatesi birlikte inceleyelim…

 

Domatesin faydaları:

 

*C, A, K, niasin ve B6 vitamlerinin önemli bir kaynağıdır.

*Potasyum ve folattan da zengindir.

*İçerisinde likopen adlı, en güçlü antioksidan özelliğe sahip karotenoit bulunmaktadır.

*Güçlü antioksidan özelliğinden dolayı kolajen dokunun çökmesini engelleyerek ciltteki yaşlılık belirtilerini geciktirir.

*Aynı zamanda domatese kırmızı rengini de sağlayan likopen, pankreas, mesane ve rahim kanseri gibi bir çok kanser türüne ve kalp damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

*İçeriğindeki likopen, gama-ışını hasarına karşı koruyucu olup, DNA zincirindeki kırılmaları da önler; yani radyoprotektiftir. (radyasyondan koruyucudur).

* Yüksek kolesterol seviyelerini düşürmeye yarayan, kan şekerlerini denge altında tutan ve kolon kanserine karşı koruyucu etki gösteren lifin de iyi bir kaynağıdır.

 

Tüketim Önerileri:

 

* Taze domates tüketilmesi kan likopen konsantrasyonunu arttırmazken, işlenmiş domates ürünlerindeki (salça gibi) likopen, daha iyi emilmektedir.

*Bu yüzden mevsiminde domates olarak tüketmek size fayda sağlayacağı gibi mevsimi geçtikten sonra salça olarak tüketmeniz de sizin için yararlı olacaktır.

*100 gramı ise sadece 22 kaloridir

 

Domates vücudunuz için çok önemli, ama GIDA İNTOLERANSINIZ yoksa… Doğal ve sağlıklı beslenme kişiden kişiye değişir, YorkTest yaptırarak kendiniz için doğru gıdaları belirleyin.

Unutmayın ki her gıda intolerans testi Yorktest değildir!

 

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir